Reykjavik - Islandia Zachodnia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Islandia.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Reykjavik, Islandia

Na wakacje: Reykjavik, Islandia


Przewodnik turystyczny: Islandia > Islandia Zachodnia > Region Reykjavik > Reykjavik
Zdjęcia Islandia
Stolica Islandii i jej największe miasto. Centrum administracyjne, polityczne, kulturalne, uniwersyteckie kraju. Liczba mieszkańców miasta wynosi ponad 100 tys., a całego regionu stołecznego – ponad 200 tys. Obszar ten skupia ok. 2/3 ludności całego kraju. Reykjavik leży nad Zatoką Faxa, nad Oceanem Atlantyckim. Jest to ośrodek, w którym koncentruje się ruch turystyczny kraju (turyści pobytowi i tranzytowi). Do największych atrakcji stolicy Islandii należą: Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki oraz Muzeum Historii Naturalnej, symbol miasta – Sólfar, kościół Hallgrímskirkja, centrum kulturalne i royrzwkowe Ingólfstorg, kompleks Perlan, jezioro Tjörnin, rezerwat Reykjanesfólkvangur, wyspa Videy, kąpielisko Błękitna Laguna.

Klimat i pogoda w Islandii

pogoda: Reykjavik

4°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:1.79 mm
zachmurzenie:overcast clouds%
ciśnienie:1000 hPa
wiatr:246° 44 km/h
  • Wycieczki: Reykjavik, Islandia


  • Przewodnik turystyczny: Islandia > Islandia Zachodnia > Region Reykjavik > Reykjavik
  • Geografia i przyroda


  • Reykjavik znany jest jako najbardziej wysunięta na północ stolica. Położony jest w zachodniej części Islandii, nad Zatoką Foxa, nad Oceanem Atlantyckim. Miasto zamieszkuje ponad 100 tysięcy mieszkańców, a cały stołeczny region wokół Reykjaviku liczy 200 tysięcy mieszkańców, co daje ponad 2/3 ludności całego kraju. Największą rzeką, przepływającą przez Reykjavik jest Elliðaá. Nie nadaje się co prawda do żeglowania, ale jest jedną z najlepszych rzek w kraju do połowu łososi. Najwyższym szczytem, znajdującym się w pobliżu stolicy Islandii jest góra Esja, licząca ponad 900 m n.p.m. Miasto w znacznej części położone jest na półwyspie Seltjarnarnes, ale przedmieścia rozciągają się daleko na wschód i południe wyspy. Reykjavik jest bardzo rozległym miastem: nie ma tutaj ciasnej zabudowy, rozległy teren poza centrum jest pokryty setkami domków jednorodzinnych.
  • Historia


  • Historia dzisiejszej stolicy Islandii zaczęła się pod koniec IX wieku. Wtedy to ocean wyrzucił na brzeg słupki tronowe pierwszego osadnika, wikinga Ingólfa Arnarsona. Były to rzeźbione słupki, stanowiące część krzesła przywódcy rodu, które osadnicy zabierali ze sobą, a przybywszy do Islandii, wrzucali je do wody. Tam, gdzie woda wyrzuciła je na brzeg, bogowie wyznaczali miejsce osiedlenia. Ingólf nazwał to miejsce Reykjavik, czyli Zatoka dymów, od pary buchającej z gorących źródeł i gejzerów. Przez długi okres w Reykjaviku było tylko jego gospodarstwo, a w okolicy nie mieszkał nikt inny. Nie wiadomo kto i kiedy osiedlił się tam w następnych stuleciach. W późnym średniowieczu przybywali tu kupcy – Reykjavik był miejscem, gdzie Islandczycy spotykali się z cudzoziemcami. W kronikach kupców z Bremy jest zapis z początku XVI wieku, że przypływano tu w celach handlowych. mieszkańcy byli rybakami, rolnikami i hodowcami zwierząt domowych. musiał więc istnieć mały port i kilka domów. Od XVII wieku prawo handlu z Islandią mieli tylko kupcy z Kopenhagi, Malmö i Helsingör, a niedługo później król duński zarządził, że do Islandii mogą być przywożone tylko towary duńskie i to wyłącznie na duńskich statkach. Tak powstał duński monopol handlu, który niszczył Islandię i doprowadził mieszkańców do ruiny.
    Od początku XVII wieku do roku 1786 Reykjavik był własnością króla duńskiego. W tym właśnie roku małej osadzie, liczącej niespełna 200 mieszkańców przyznano prawa miejskie. Wkrótce miasto zostało siedzibą protestanckiego biskupa Islandii, ponieważ trzęsienie ziemi zniszczyło jego dotychczasową siedzibę w Skálholt. Z tego samego powodu do Reykjaviku przeniesiono islandzki parlament Althing. Od tej pory miasto ciągle rozwijało swój potencjał ludnościowy. Kiedy w całej Europie miasta się rozrastały i bogaciły, Reykjavík jak cała Islandia był niszczony gospodarczo przez Danię. Sytuacja zmieniła się po likwidacji monopolu handlowego w 1854 r. i otrzymaniu konstytucji 30 lat później. Od tego momentu miasto stało się centrum polityki, ekonomii, handlu i kultury. W 1910 roku założony tu został pierwszy islandzki uniwersytet Háskóli Íslands. Dzisiaj zamieszkuje tu ponad 100 tysięcy osób, a w miastach satelickich dalsze 70 tysięcy. Szybki rozrost miasta jest spowodowany między innymi ucieczką do stolicy ludzi z małych osiedli. Reykjavík stał się miastem nowoczesnym, jedynym o wyjątkowo czystym powietrzu, ogrzewanym z podziemnych źródeł. Ale nie sprawia wrażenia stolicy, prawie 80 % ludności mieszka we własnych domach, najczęściej jednopiętrowych. Niewiele zostało domów z ubiegłego stulecia. Przeważają budynki nowe, zbudowane z betonu ze względu na możliwość trzęsienia ziemi. W centrum są jeszcze zabytkowe domy drewniane, obite blachą falistą, tak jak to było w zwyczaju przed wielu laty.
  • Atrakcje


    • Zabytkowe domy na Starym Mieście, w tym najstarszy Fógetinn z 1752 r.
    • Luterańska katedra Dómkirkjan z końca XVIII wieku, zbudowana w stylu klasycystycznym przez duńskiego architekta Bertela Thordvaldsena. Członkowie islandzkiego parlamentu przed każdą sesją uczestniczą w nabożeństwie odprawianym właśnie w tej katedrze.
    • Instytut Árniego Magnússona, w którym zgromadzono manuskrypty starych sag, między innymi Landámabók, Íslendingabók czy Njáls Saga.
    • Budynek parlamentu islandzkiego, zbudowanego pod koniec XIX wieku.
    • Katolicka Katedra Chrystusa Króla, znajdująca się w zachodniej części Reykjaviku, wybudowana w stylu neogotyckim po I wojnie świaowej.
    • Nowoczesny kościół Hallgrímskirkja, przypominający wzgórze bazaltowej lawy. Przed kościołem natomiast znajduje się pomnik Leifa Erikssona, podarowany przez Stany Zjednoczone w 1930 roku z okazji 1000-lecia islandzkiego parlamentu.
    • Obrotowa restauracja Perlan, zbudowana nad zbiornikiem gorącej wody. Powstał na początku lat 90-tych XX wieku, w dzielnicy Laugardalur, jako miejsce zaopatrujące miasto w gorącą wodę wprost z gorących źródeł. Olbrzymie zbiorniki pokryto szklaną kopułą ozdabiającą całość. Ważną częścią kompleksu jest ogród zimowy.
    • Skansen Árbæjarsafn, gromadzący stare, historyczne domy mieszkalne i gospodarcze, przedstawiające życie dawnych Islandczyków.
    • Islandzkie Muzeum Narodowe, powstałe w połowie XIX wieku, początkowo jako Muzeum Antyczne. Oferuje ciekawą ekspozycję islandzkiej kultury, historii i sztuki, wśród nich takie „perełki” jak archeologiczne znaleziska z okresu erupcji Hekli w 1106 r., zbiory z czasów Wikingów, historię islandzkiej magii, rękopisy średniowieczne, pierwszą drukowaną biblię w języku islandzkim.
  • W okolicy


    • Keflavík – miasto znajdujące się w odległości około 40 kilometrów od Reykjaviku, z głównym porterm lotniczym kraju. Jednak to, co najważniejsze to znajdujące się niedaleko samego miasta bardzo popularne kąpielisko Błękitna Laguna.
    • Błękitna Laguna - Bláa Lónið najpopularniejsze kąpielisko i uzdrowisko Islandii wykorzystujące lecznicze wody geotermalne , położone w obszarze kilkanaście kilometrów na południe od miasta Keflavík. Kąpiel w wodach tych źródeł działa leczniczo na skórę dzięki dużej zawartości soli, alg i krzemionki.
    • Jezioro Þingvellir (Thingvellir) położone kilkadziesiąt kilometrów na wschód od stolicy kraju,0020 na północnym brzegu największego islandzkiego jeziora Þingvallavatn. Znajduje się tutaj także park Narodowy, który na początku XIX wieku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Sport i rekreacja


    • W Reykjaviku znajduje się wiele stajni jeździeckich, gdzie można jeździć konno.
    • W Seltjarnarnes, niedaleko miasta położone są pola golfowe.
    • W mieście znajduje się czynny przez cały rok park rodzinny i ZOO, w którym obejrzeć można wszystkie gatunki zwierząt zamieszkujące wyspę.
    • W mieście znajdują się liczne baseny. We wszystkich basenach znajdują się wanny kąpielowe, łaźnie parowe i /lub sauny. Ponadto na niektórych basenach są wyznaczone specjalne miejsca zabaw dla dzieci, z brodzikami i zjeżdżalniami.
  • Gastronomia


  • Islandzka stolica oferuje szeroki wybór lokalnych lokali gastronomicznych, prezentujących wiele kuchni z całego świata. Większość z nich jest dość droga, jakkolwiek istnieją miejsca, gdzie można się tanio najeść. Sposobem na głód mieszkańców Reykjaviku jest hot dog (pýlsur).W zasadzie wszystkie lokale są zamknięte do godziny 11, lunch podawany jest pomiędzy 13 a 16, kolacja natomiast w godzinach 18-22. Najwięcej restauracji możemy spotkać w okolicy Laugavegur, Hverfisgata a także Austurstræti.
    Znający trochę Islandię ostrzegają tam się wybierających: uważajcie, nie dostaniecie tam ani gulaszu, ani kotletów schabowych, ale dostaniecie dania ze zgniłego rekina.. Jednak warto skusić się, żeby spróbować lokalnych przysmaków jak hakarl, czyli mięso rekina, które pocięte w wąskie paski musi przez kilka tygodni dojrzewać, leżąc na brzegu morza na deskach pokrytych żwirem i przykrytych kamieniami. Podstawą jadłospisu są ryby, przecież dobrobyt Islandii pochodzi głównie z połowów ryb - pstrągi, łososie, cierniki, węgorze, dorsze, łupacze, sole i wiele innych.
    Alkohol jest zabroniony w prawie wszystkich barach i restauracjach, a jedynym sklepem, który posiada rządową licencję na sprzedaż alkoholu jest Vín Búð – w samym Reykjaviku znajduje się ich 6.
  • Zakupy


  • Udanie się na zakupowe szaleństwo w Reykjaviku jest raczej dość kosztowne. Jednak znajdą się też nęcące sklepy, sprzedające niezwykłe prezenty. Warto rozglądnąć się za ręcznie robionymi swetrami, biżuterią, torbami suszonych ryb, lukrecją w czekoladzie i butelką islandzkiego sznapsu brennivín. Główną ulicą handlową w mieście jest Laugavegur. Austurstræti i Hafnarstræti są pełne turystycznych sklepików oferujących pocztówki, pamiątkowe kubki i tego typu pamiątki. Na Skólavörðustígur natomiast znajdziemy wyroby artystyczne i unikalne.
  • Życie nocne


  • Reykjavik jest często nazywany „północną stolicą życia nocnego”, słynny jest z weekendów, podczas których życie nocne wprost tętni. Islandczycy wychodzą z domów raczej późno, dlatego nawet bary, które wyglądają spokojnie, mogą w mgnieniu oka się zapełnić – zazwyczaj po północy. Wiele z weekendowych imprez odbywa się w kawiarniach i bistrach, które na czas nocy przeistaczają się w kluby wypełnione muzyką. Miejsca otwarte są zazwyczaj do 3 w nocy podczas weekendu a w trakcie tygodnia do około 1 w nocy.
    Alkohol w barach jest generalnie drogi, dlatego też ludzie mają w zwyczaju najpierw spotykać się w domach i później dopiero ruszać na podbój miasta. W zwyczaju jest też raczej częste zmienianie lokali podczas jednej noc niż zasiedzenie się w jednym. Większość klubów skupia się w okolicach Laugavegur i Austurstræt.
  • Festiwale


    • Festiwal Białych Świateł (Winter Lights Festival) odbywa się w połowie lub pod koniec lutego, świętuje się wtedy koniec zimy. Odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, mini festiwal kulinarny a wszystkiemu towarzyszy mnóstwo oświetlonych budynków.
    • Listahátið í Reykjavík (Festiwal Sztuki) zaczyna się corocznie w połowie mają, trwa około trzech tygodni. Festiwalowi towarzysz mnóstwo wydarzeń filmowych, muzycznych, tanecznych, wystawy sztuki islandzkiej i światowej.
    • Międzynarodowy Festival Filmowy w Reykjaviku odbywa się co roku we wrześniu. Trwa zazwyczaj około 10 dni, kiedy to prezentowane są filmy zarówno produkcji rodzimej, jak i zagranicznej.
    • Iceland Airwaves – jeden z najsłynniejszych festiwali muzycznych na świecie,. Zazwyczaj odbywa się w połowie października, gromadzi gwiazdy z całego świata, w tym często znaczących przedstawicieli sceny islandzkiej jak Sigur Rós, Múm, Jónsi.
  • Warto wiedzieć


    • Waluty – Korona Islandzka (ISK).
    • Wizy – Z racji przynależności do strefy Schengen obywatele Polscy mogą swobodnie wjeżdżać na teren Islandii. Należy mieć jednak ze sobą ważny dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego lub paszportu. W razie pobytu w kraju dłuższego niż 90 dni należy mieć odpowiednie pozwolenie.
    • Podczas pobytu turystycznego w Islandii honorowane jest polskie prawo jazdy. Podczas jazdy należy jednak pamiętać o dużych odległościach pomiędzy poszczególnymi ośrodkami oraz o szybkich zmianach pogody. Dlatego podczas jazdy samochodem zalecana jest duża ostrożność.
    • Podczas pobytu turystycznego w Islandii nie ma obowiązku meldunkowego.

Reykjavik - prognoza pogody, Islandia

0
Aktualne warunki

Czwartek
14 listopada
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
4°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:1.79 mm
zachmurzenie:overcast clouds%
wilgotność:87%
widoczność:2268 km
ciśnienie:1000 hPa
wiatr:246° 44 km/h
wsch. słońca:09:55
zach. słońca:16:28
Piątek
15 listopada
Pochmurno
min: 0°C    max: 2°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:314°  42 km/h
wsch. słońca:09:58
zach. słońca:16:25
Sobota
16 listopada
Słonecznie
min: -3°C    max: 0°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:13°  26 km/h
wsch. słońca:10:01
zach. słońca:16:22
Niedziela
17 listopada
Słonecznie
min: -5°C    max: -3°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:40°  11 km/h
wsch. słońca:10:04
zach. słońca:16:19
Poniedziałek
18 listopada
Pochmurno
min: -5°C    max: -4°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:36°  9 km/h
wsch. słońca:10:08
zach. słońca:16:16

Reykjavik - klimat w Islandii

Islandia - kiedy na wakacje?
  • Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec. Średnia temperatura powietrza wynosi wtedy 11 °C.
  • Na zwiedzanie i wycieczki po Islandii można się wybrać o dowolnej porze roku. Specyficzny klimat sprawia, że nie występują tu duże wahania temperatur – zimą średnia temperatura to ok. 0 °C, natomiast latem ok. 11 °C.
  • Najzimniejszym miesiącem na Islandii jest styczeń. Średnia temperatura powietrza w tym miesiącu waha się od 2 °C do -2 °C.
Na obszarze Islandii, dzięki bliskości strefy kręgu polarnego, ścierają się klimat subpolarny (na północy) i umiarkowany chłodny (na południu). Lokalne warunki łagodzone są przez ciepły Prąd Zatokowy, który przepływa w okolicach Islandii. W okresie od czerwca do września temperatura powietrza waha się od 6 °C do 14 °C. Wtedy też woda w morzu i oceanie osiąga najwyższe temperatury w roku – ok. 10-11 °C. Od listopada do marca temperatura powietrza rzadko przekracza 3-4 °C, a zwykle oscyluje wokół 0 °C. Od maja do sierpnia, czyli na wiosnę i lato, można liczyć na Islandii na nieco więcej słońca. W tym najcieplejszym momencie w roku na wyspie liczba godzin słonecznych to ok. 5-6 h dziennie. Przez resztę roku jest ok. 2-3 godzin słońca dziennie. Najmniej nasłonecznione miesiące to grudzień i styczeń, kiedy zdarza się, że słońca nie widać przez cały dzień. Ze względu na szerokość geograficzną typowym zjawiskiem na Islandii jest bardzo długi dzień latem (nawet do 20 godzin) i niezwykle krótki w ciągu zimy (4-5 godzin). Ilość opadów zależy od regionu wyspy – na południu jest ich więcej i roczna suma sięga nawet 1500 mm, na północny zaś mniej – ok. 400 mm w skali roku. Liczba deszczowych dni w miesiącu jest podobna przez cały rok – od 15 do 20 dni na miesiąc.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-2,-1,-1,0,3,6,8,7,5,2,0,-2,1,2,2,5,8,11,12,12,9,6,3,2,-.5,.5,.5,2.5,5.5,8.5,10.0,9.5,7.0,4.0,1.5,.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
124656644310
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
3,2,4,6,7,9,11,11,10,8,5,4
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
86,74,76,56,43,46,51,61,71,89,84,84,79,77,73,72,77,76,81,83,78,80,77,78
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
182018151715171919171818

Reykjavik - opinie i oceny klientów

dodaj opinię
Opinie o hotelach - Recenzje z wakacji - Oceny | Zoover

Islandia wycieczki: oferty wczasów Region Reykjavik

Zdjęcia - Islandia

Islandia zdjęcie 1Islandia zdjęcie 2Islandia zdjęcie 3
Islandia zdjęcie 4Islandia zdjęcie 5Islandia zdjęcie 6
Islandia zdjęcie 7Islandia zdjęcie 8Islandia zdjęcie 9
Islandia zdjęcie 10
Islandia - więcej zdjęć

Hotele Reykjavik

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne